Bawaria jest największym pod względem powierzchni krajem związkowym Niemiec. Jego stolicą jest Monachium a o jego atrakcyjności nikogo specjalnie nie trzeba przekonywać. Wpływa na to między innymi interesujące sąsiedztwo Austrii, Czech, Szwajcarii. Kraina ta podzielona jest na siedem okręgów, w skład których wchodzi między innymi Frankonia.
Co roku land ten przeżywa prawdziwe oblężenie turystyczne głównie ze względu na przepiękny krajobraz górski i dużą ilość budowli zabytkowych między innymi zamek w Norymberdze, pałac królewski w Monachium oraz obiekty wpisane na światową listę dziedzictwa kulturowego Unesco: rezydencja biskupów Würzburga, kościół pielgrzymkowy w Wies, Most Kamienny i Katedra świętego Piotra w Ratyzbonie, no i oczywiście słynny Neuschwanstein.
Takie otoczenie niewątpliwie sprzyja wypoczynkowi, któremu towarzyszyć musi także odpowiednia kuchnia. Wyjeżdżając w rejony bawarskie należy wyzbyć się zahamowań i porzucić dietę, gdyż króluje tam tłuste prawdziwie niemieckie i tradycyjne jadło. Mówi się, że Bawarczycy mają potrawy proste, ale oryginalne. Głównym ich składnikiem jest oczywiście mięso: wieprzowe, drobiowe, baranina, czy też wołowina. Smaczną specjalnością Bawarii jest biała kiełbasa podawana na gorąco z musztardą.
Cała kuchnia niemiecka lubuje się w mięsiwach odpowiednio przyrządzonych i podawanych ze smakowitymi dodatkami, tak więc nie można zapomnieć o bawarskiej pieczeni wieprzowej ze skórą. Podaje się ją jako danie obiadowe z dużym knedlem i kapustą gotowaną wedle bawarskiego przepisu. Innymi charakterystycznymi dla Bawarii potrawami są rolada boczkowa w sosie pieczeniowym, golonka po bawarsku, płucka na kwaśno, wątróbka cielęca z cebula i jabłkiem, n erki w sosie musztardowym koniecznie cielęce, tak więc dania wykorzystujące podroby. Nie każdemu przypadną do gustu takie oto smakołyki, natomiast ich wielbicielom z pewnością pocieknie ślinka na samą myśl.
Bawaria to także obfitość produktów mlecznych takich jak sery z mleka krowiego, owczego czy koziego. Serowym smakołykiem jest pasta serowa- Obazta, jaką można znaleźć w menu właściwie każdej bawarskiej restauracji. Nie można zapomnieć także o piwie i jego wielu odmianach gatunkowych Paulaner, Franziskaner, Augustiner, HB, Spaten, Löwenbräu i Hacker-Pschorr. Specjałem tamtejszych piwowarów jest piwo drożdżowo- pszeniczne Weißbier.