W pewnych regionach Niemiec wytwarza się różnego rodzaju sery. Są one nie tylko smaczne ale i zdobywają coraz to szersze zainteresowanie smakoszy nie tylko w kraju. Pośród tych najbardziej znanych można wymienić parę nazw serów wytwarzanych w kilku regionach Niemiec, gdzie przemysł mleczarski rozwija się najprężniej.
Mówiąc o serach niemieckich należy rozpocząć od Bawarii. Jest to kraina górska, piękna ale i zarazem obfitująca w naturalne składniki jakie przyroda może dać człowiekowi. Przyczynia się zatem także do tradycyjnego wyrobu sera zwanego bavarian blue. Wytwarzany jest z pasteryzowanego mleka krowiego a jego cechą charakterystyczną są niebieskie żyłki. Ma on smak raczej ostry, natomiast konsystencję bardzo delikatną, wręcz rozpływającą się w ustach. Jego produkcja opiera się na rodzimej recepturze tak więc nie pochodzi z państw ościennych, jak Szwajcaria czy Francja specjalizujących się w wyrobie najbardziej znanych i najznakomitszych serów.
Opisywany rodzaj sera można podawać wraz z czerwonym winem jak też białym typu Chardonnay. Można go także wykorzystać do przygotowania smacznego deseru z owocami lub jako dodatek zielonej sałatki. Dowodem na to, że piwo jest trunkiem o zastosowaniu kulinarnym w Niemczech jest fakt, że wykorzystuje się je także do wyrobu sera a mianowicie Bierkäse. Ser ten powinien być moczony w piwnej zalewie dzięki czemu uzyskuje bardzo specyficzny smak. Wytwarzany jest z mleka krowiego.
Innym typowo niemieckim serem jest Altenburger wytwarzany od wieku XIX na terenie Turyngii oraz Saksonii. Przypomina wyglądem i smakiem Camembert a do jego produkcji używa się dwóch rodzajów mleka krowiego i koziego. Ponadto zawiera kminek i powinien być płukany w solance. Okres jego dojrzewania waha się od 8 do 10 dni. Do rodziny niemieckich serów zaliczają się także Frühstückskäse miękki, pikantny ser podpuszczkowy, ser herceński twarogowy z regionu Harzu niezbyt tłusty, Weinkäse podpuszczkowy ser dojrzewający z mleka krowiego, Weisslacker ser twardy i półtwardy pikantny a nawet ostry.
Poza oryginalnymi niemieckimi serami na terenie kraju wytwarzane są sery wedle zapożyczonych z Belgii, Szwajcarii, Alzacji czy Holandii receptur. Sery w Niemczech to nieodzowny składnik jak też dodatek wielu potraw.